שגריר אוקראינה: "הלחם בישראל לא חשוב שורפים אותו כל פסח"

משה גרשנוביץ
י"ט אב ה'תשע"ט 20/08/19
אזרחי אוקראינה שאיבדה קרוב ל-10 מיליון בני אדם ברעב המוני הגיבו באופן קשה לזריקת החלה על-ידי שרה נתניהו בקבלת הפנים בשדה התעופה בוריספול בקייב * שגריר אוקראינה בישראל גנאדי נדולנקו הפגין בקיאות רבה ואמר " אין מסורת בישראל של יחס מכבד וזהיר ללחם כמו באוקראינה. הם שורפים את כל הלחם שלהם אחרי הפסח, כך שתבינו שלחם זה לא משהו יוצא דופן בישראל"

אזרחי אוקראינה שאיבדוה קרוב ל-10 מיליון בני אדם ברעב המוני הגיבו באופן קשה לזריקת החלה על-ידי שרה נתניהו בקבלת הפנים בשדה התעופה בוריספול בקייב.

שגריר אוקראינה בישראל גנאדי נדולנקו הפגין בקיאות רבה ואמר כי "התקלה אירעה ככל הנראה מכישלון בשירות הפרוטוקול הישראלי, שלא הזהיר את שרה נתניהו מהמסורת האוקראינית. אין מסורת בישראל של יחס מכבד וזהיר ללחם כמו באוקראינה. הם שורפים את כל הלחם שלהם אחרי הפסח, כך שתבינו שלחם זה לא משהו יוצא דופן בישראל", אמר השגריר.

עוד אמר השגריר כי "אני לא חושב שאנחנו צריכים לשים לב לזה. אנחנו צריכים לשים לב לדברים חשובים באמת - הביקור הזה אישר את הידידות בין אוקראינה לישראל ואת המשך פיתוח שיתוף הפעולה שלנו".

הגשת הלחם המקומי לצד קערת מלח היא מסורת סלאבית עתיקת יומין, המסמלת הכנסת אורחים, אך האוקראינים הזדעזעו מהתנהגותה של נתניהו לא רק מטעמי חוסר נימוס - אלא רואים זאת כזלזול בערכי ארצם. 

הלחם באוקראינה נוגע בנקודה רגישה במיוחד: בין השנים 1933-1932 פקד את המדינה רעב המוני, המכונה באוקראינה "הולודומור", שלפי ההערכות גבה את חייהם של קרוב ל-10 מיליון תושבים ונחשב עד היום לאסון הלאומי הגדול ביותר בהיסטוריה של העם האוקראיני.

נתניהו: "ברור שלגברת נתניהו לא הייתה כוונה לא לכבד את אוקראינה"

נתניהו הגיב בסרטון: "אני פה בביקור היסטורי באוקראינה, אבל ספק אם זה היה מקבל את השדרוג התקשורתי אלמלא מקרה החלה", הוא טען, "אז תראו מה שאומר ראש לשכת נשיא אוקראינה על המקרה - הוא אומר שברור שלגברת נתניהו לא הייתה כוונה לא לכבד את אוקראינה. זה קשקוש מוחלט, יותר מכך אני מספר לכם - היא באה לבושה בבגדי הלאום של אוקראינה, צהוב ותכלת, כשירדה מהמטוס, כדי לכבד את אוקראינה. אבל מה אני אגיד לכם, אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב, שהוא מביא משרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים, ניחא, שיהיה ככה". 

עוד אמר ראש הממשלה: "זה מזכיר לי שגם את הביקור ההיסטורי של ראש ממשלת יפן בישראל שהביא בעקבותיו גידול עצום בהשקעות היפניות. בישראל אף אחד לא כיסה, אלא רק את העובדה שהמנה האחרונה הוגשה בצלחת דמויית נעל. אז מה אני אגיד לכם, אני חושב שתפסנו את הפטנט, תפסנו את הפרנציפ, נמשיך עם זה".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.