צפו: נתניהו בבאבי יאר: "תמיד נגן על עצמנו מול כל צורר"

משה גרשון-גרשונוביץ
י"ח אב ה'תשע"ט 19/08/19
ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (שני) בטקס אזכרה ליהודים שנרצחו בבאבי יאר שבאוקראינה, לצד נשיא המדינה ולדימיר זלנסקי. בדבריו התייחס לאנטישמיות הגוברת והבהיר כי "תמיד נגן על עצמנו מול כל צורר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (שני) בטקס אזכרה ליהודים שנרצחו בבאבי יאר שבאוקראינה, לצד נשיא המדינה ולדימיר זלנסקי. בדבריו התייחס לאנטישמיות הגוברת והבהיר כי "תמיד נגן על עצמנו מול כל צורר".

"קשה להאמין שהיער היפה הזה ראה את הזוועה שהתחוללה פה. היער שתק, אבל גם העולם ראה ושתק" אומר נתניהו. "באבי יאר הוא כאב אין סופי. הקבר הזה, קבר האחים פה מאחורי, ודווקא במקום הזה אני אומר בקול ברור: חובתנו התמידית להתייצב מול אידיאולוגיות רצחניות בעוצמה, כדי להבטיח שלא יהיה עוד באבי יאר".

"באנושות באבי יאר הוא תמרור אזהרה, ליהודים באבי יאר הוא צווי נצחי" הוסיף וקרא. "תמיד נגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל צורר. השואה היא הזוועה הגדולה ביותר שידעה האנושות – והיו הרבה זוועות".

נשיא אוקראינה: "אוקראינה זכתה בקברי הצדיקים הגדולים שיש בעולם"

במהלך נאום הנשיא זלנסקי בטקס שמתקיים כעת בבאבי יאר באוקראינה. שם נרצחו אלפי יהודים בטבח נוראי. אומר הנשיא כי אוקראינה זכתה שיש בה את קברי הצדיקים הגדולים ביותר בעולם בינהם ציון רבי נחמן באומן, הבעל שם טוב הקדוש ועוד רבים. עוד הוסיף הנשיא כי כאב הירצחם של רבבות הוא כאבם של האוקראינים והיהודים יחד. "אנו צריכים להפגין אחדות" אמר זלנסקי.

ראש ממשלת ישראל אמר כי בחירתו של זלנסקי לנשיא סייעה להאיץ את התפתחותה של אוקראינה

בנימין נתניהו, שנמצא כעת בביקור עבודה בבירת אוקראינה, אמר כי התפתחותה של אוקראינה האיצה לאחר שלדימיר ולדנסקי היה לנשיא . במקביל, הדגיש ראש ממשלת ישראל כי הוא באופן אישי אינו רואה בכך צירוף מקרים גרידא, מדווח replua.net בהתייחסו להיום. 

בנימין נתניהו אמר בתדרוך שאורגן היום בקייב כי לאחר שנבחר ולדימיר זלנסקי לנשיא, אוקראינה החלה להתפתח. יתר על כן, המדינה מתפתחת באופן פעיל מאוד - נכון לעכשיו, תהליך זה הואץ כמעט פי 2. ראש ממשלת ישראל הדגיש כי הוא באופן אישי לא רואה בכך צירוף מקרים רגיל.

לדברי נתניהו, האצה זו של תהליך הפיתוח של אוקראינה משקפת את האופן בו חזונו של הנשיא הנוכחי על מדינה עשירה ושלווה הפך לגורם משמעותי שהיווה השראה לאזרחים מן השורה. ראש ממשלת ישראל הוסיף כי הוא היה באוקראינה לפני 20 שנה. מאז המדינה באמת השתנתה, ויש להכיר בכך. יתר על כן, כיום ניתן לראות בבירור רצונו של הנשיא להאיץ את התהליך הזה. ראו גם - "פניתי לישראל": זלנסקי האיץ בנתניהו להכיר בהולודומור כמעשה רצח עם.