על מי רבינו לא מלמד זכות? * מאמר דעה

שלום חן
י"א תמוז ה'תשע"ט 14/07/19
שאלה מוזרה, הא? בטח, מוזרה מאד, הרי רבינו מלמד זכות על כולם, הרי משנת רבינו היא שאין רשעים בישראל, ואפילו רשע גמור! כן כן, רשע גמור אפילו אותו רבינו דן לכף זכות ואומר לנו לדון אותו לכף זכות, אז איזה מן שאלה היא זו על מי רבינו לא מלמד כף זכות, האם יש דבר כזה?

שאלה מוזרה, הא? בטח, מוזרה מאד, הרי רבינו מלמד זכות על כולם, הרי משנת רבינו היא שאין רשעים בישראל, ואפילו רשע גמור! כן כן, רשע גמור אפילו אותו רבינו דן לכף זכות ואומר לנו לדון אותו לכף זכות, אז איזה מן שאלה היא זו על מי רבינו לא מלמד כף זכות, האם יש דבר כזה?

יש לי עוד שאלה מוזרה עוד יותר, נראה מי יודע תשובה.

על מי רבי נתן אומר שהקב"ה שונא וממאס אותו בתכלית השנאה והמיאוס? מי יודע?

נבהלתם? גם אני. לא מאמינים לי שיש דבר כזה? מבין אותכם, אבל מה נעשה שיש דבר כזה.

אז בואו נראה יחד, על מי רבינו לא מלמד זכות, נשים לב טוב לכל מילה. מוסר המסורת של כל מסורת ברסלב, הרי הוא הרה"ח ר' לוי יצחק בנדר ז"ל שבחודש זה היארצייט שלו, הוא אומר בספרו "נועם שיח" (כרך א' דף י"ז) שרבינו הקדוש אמר כך, "אֲנִי דָּן אֶת כָּל אֶחָד לְכַף זְכוּת, חוּץ מִבַּעַל מַחְלֹקֶת"!

הבנו עד היכן הדברים מגיעים?

רבינו הקדוש, רבי נחמן בן פיגא בן שמחה, רבינו שמלמד זכות על הפושע והרשע הכי גדול! שעבר את העבירות הכי חמורות רבבות פעמים! זה הוא עושה, אבל על אדם שהוא חרדי וחסידי אפילו חסידי שורשי, לא מוריד את החלאט, הולך לשדה, נוסע לאומן, וכו' וכו', אבל, הוא בעל מחלוקת, עליו רבינו הקדוש לא ילמד כף זכות! למה? כי המחלוקת הכי הכי גרועה, יותר מהבעל עבירה ששטוף בעבירות ונכשל בלי סוף במה שלא תרצו. אבל לא במחלוקת.

וגם בשיש"ק מובא (חלק ד' סימן נ') כך: הָיוּ אוֹמְרִים אַנַ"שׁ שֶׁעִנְיָן חוֹבַת הַלִּמּוּד זְכוּת עַל כָּל אֶחָד מִיִּשְׂרָאֵל אֲפִלּוּ בְּפוֹשְׁעֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁצִּוָּה עָלָיו רַבֵּנוּ, כְּמוֹ בְּתוֹרָה רפ"ב וּבִשְׁאָר מְקוֹמוֹת, אֵין חָל עִנְיָן זֶה עַל בַּעַל מְרִיבָה וּמַחֲלֹקֶת. שֶׁעָלָיו אֵין צָרִיךְ לְלַמֵּד זְכוּת וְטוֹב, וְהֵם בִּבְחִינַת הַנֶּאֱמַר הֲלֹא מְשַׂנְאֶיךָ ה' אֶשְׂנָא וּבִתְקוֹמְמֶיךָ אֶתְקוֹטָט תַּכְלִית שִׂנְאָה שְׂנֵאתִים לְאוֹיְבִים הָיוּ לִי.
וזו ממש אותה מסורת שקיבלו תלמידי רבינו האמיתיים, שעל בעל מחלוקת הוא לא מלמד זכות.

אז אם אנחנו רוצים לנהוג בימים אלו בהנהגה שתהיה ההיפך משנאת חינם שהחריבה את מקדשינו, אנחנו כחסידי ברסלב צריכים לתור ולבדוק מה רבינו מלמד אותנו בזה, מה היא מסורת ברסלב בענין זה? האם יש בזה מסורת כל שהיא, או שמא, בדיוק בענין הזה אין מסורת בברסלב? אולי באמת...

אבל הנה, מצאנו וראינו הן בנועם שיח והן בשיש"ק שזהו יסוד היסודות של ברסלב, על בעל מחלוקת אנחנו לא מלמדים זכות, וגם רבינו הקדוש לא מלמד עליו זכות

טעות נושנת ותיקה ישנה אצל אי אלו אנשים שמרגישים את עצמם שכביכול הם רותחים וחמים לאידישקייט ולשמירת התורה, שכל מה ומי שלא נראה להם ראוי לפי דעתם, הם מרעישים במחלוקת, והם לא יודעים א' ב' של יהדות, שעל אותו אחד שגם אם האמת שלא נהג כראוי, אנחנו וכן רבינו הקדוש מלמדים עליו זכות, ואילו עליו המעורר מחלוקת אנחנו לא מלמדים עליו זכות, ורבינו הקדוש לא מלמד עליו זכות.

ואת אותו אדם, כן כן, בדיוק הוא, זה שממש מדקדק במצוות, וכולו רותח וחם וצועק על כל מה שלא נראה לו ראוי, אותו ממש הקב"ה לא רק שלא אוהב אותו, אלא שונא אותו, ולא רק שונא קצת, אלא "שונא וממאס בתכלית השנאה והמיאוס"!!

ככה אומר רבי נתן הקדוש ז"ל בלקוטי תפילות תפילה ל"ח: "וְאַתָּה שׂוֹנֵא וּמְמָאֵס בְּתַכְלִית הַשִּׂנְאָה וְהַמִּאוּס אֶת כָּל מִי שֶׁרוֹצֶה לְעוֹרֵר דִּין וּלְהַלְשִׁין וּלְקַטְרֵג חַס וְשָׁלוֹם עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. אַף עַל פִּי שֶׁחָטְאוּ לְפָנֶיךָ בֶּאֱמֶת - אַף עַל פִּי כֵּן אֵין רְצוֹנְךָ שֶׁיְּקַטְרְגוּ עַל יִשְׂרָאֵל חַס וְשָׁלוֹם. וְאַתָּה בּוֹחֵר וּמְקָרֵב וּמְחַבֵּב אֶת מִי שֶׁמְּרַחֵם אָז עַל יִשְׂרָאֵל וְעוֹסֵק לְלַמֵּד זְכוּת עֲלֵיהֶם בְּעֵת הַהִיא וּמוֹסֵר נַפְשׁוֹ לְהַעְתִּיר עֲבוּרָם וּלְהַפְצִיר אוֹתְךָ בִּשְׁבִילָם".

נראה קטע פרקטי מאד שמלמד רבי לוי יצחק ז"ל איך היה נראה באמת בברסלב, בספרו דיבורי אמונה (חלק שני דף קמ"ג) אומר כך: הַלָּשׁוֹן "אָחִי חָזָק" הָיָה שָׁגוּר עַל לְשׁוֹנָם שֶׁל אַנְשֵׁי שְׁלוֹמֵנוּ, אַךְ לֹא יוֹתֵר מִכָּךְ. כָּל מַטְּרַת הַדִּבּוּר בֵּין חֲבֵרִים, לְגַלּוֹת וּלְהָאִיר אֶת הַנְּקֻדּוֹת הַטּוֹבוֹת שֶׁיֵּשׁ בַּחֲבֵרוֹ שֶׁבָּזֶה הוּא עָדִיף עָלָיו, לְקַבֵּל זֹאת מִמֶּנּוּ וּלְהַשְׁפִּיעַ עָלָיו אֶת נְקֻדָּתוֹ הַמְּיֻחֶדֶת, אַךְ לֹא יוֹתֵר מִכָּךְ. דֶּרֶךְ זוֹ צְרִיכִים לְהַנְהִיג אֶצְלֵנוּ, לֹא לִרְצוֹת וְלֹא לַחֲשׁוֹק לָדַעַת מַה נַעֲשֶׂה אֵצֶל חֲבֵרוֹ, שֶׁכָּל זֶה אֵינוֹ אֶלָּא מִמַּעֲשֵׂי הַיֵּצֶר וְתַעְתּוּעָיו, וְזֶה הֵפֶךְ הַגָּמוּר שֶׁל הַמַּטָּרָה שֶׁל קֶשֶׁר בֵּין חֲבֵרִים. עד כאן דבריו שם.

נעשה לעצמינו שינוי מוחלט ממה שידענו עד עכשיו, נפנים את הדברים היטב, מה רבינו מדריך אותנו, לא להסתכל על מעשים של השני כלל! לא לדעת כלל מה הוא עושה! וגם אם רואים בלי לרצות, רואים שהוא לא עושה טוב, אנחנו לא פוערים עליו פה, לא מקטרגים עליו, לא מתלוננים עליו, אמנם שומרים את עצמינו מאד, אבל לא מדברים, לא צועקים, לא מקטרגים, לא מתעסקים בכלל עם הרע של השני.

מדהים לראות עד כמה העולם רחוק כמטחוי קשת מהדרך של רבינו הקדוש, ולא יודע כלל דרך רבינו מה היא. אנחנו צריכים עוד הרבה אימון אישי לטפל בנושא החמור הזה בעצמינו, ואי"ה עוד בפעמים הבאות בס"ד.
 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.