עונת הרישום בפתח תעשיית המכסות בעיצומה

ט"ו תמוז ה'תשע"ט 18/07/19
עונת הרישום לישיבות הקטנות בפתח מה שאומר כי 'תעשיית המכסות' ו'סלקציית הנשמות' נמצאת בעיצומה - התופעה קיימת גם בישיבות החסידיות, כשהנסחרים הם לרוב בחורים חסידי ברסלב מבתים ספרדיים". טורו של אהרון קליגר

עונת ההרשמה לישיבות הקטנות נפתחה בסערה, וכבכל שנה, הכל צפוי אך הרשות לא בדיוק נתונה כאשר לפנינו מראית עין של שלל הטרמינולוגיות שאמורות היו להוות שער לעולמה של תורה בה כל הרוצה ללון בעומקה של הלכה יוכל לעשות זאת ללא שיאלץ לקנותה ביסורים כפשוטם.

לפנינו קטעים ממאמרו המשובח של הר"ר אהרון קליגר כפי שמתפרסם השבוע בעיתון 'בקהילה' בו הוא מיטב לכת בנבכי עולם התוהו של סלקצית "הרשמים לישיבות".

קליגר מאשים, כי "ההיגיון הבריא של קבלת ילד לישיבה קטנה על פי נתוניו, פועל רק כלפי הבחורים האשכנזים. לבחורים הספרדים, דין שונה בתכלית".

"הילד ייקרא אחר כבוד אל הראש ישיבה וזה יניד ראשו בצער ויסביר לו לאלו ישיבות הוא לא יוכל להירשם". לדבריו, "תעשיית הרישומים סגורה על פי רוב בין הישיבות לחיידרים, כך גם בין הישיבות הגדולות לקטנות. לידל הספרדי יש 'בעיית מוצא' ואי-לכך הוא לא נשפט על פי הישגיו וציוניו. לרוב, הישיבה תגביל מכסה נמוכה מאוד לקבל 'ספרדים' ואותה ממלאים על פי רוב בניהם של המיוחסים, המקושרים ובעלי הממון, שעה שהם לא בהכרח מהמצטיינים".

"לעיתים ההיפך, אלא שהם הזכאים למלא את המכסה. במקרים אחרים יידרש הילד המצטיין לסחוב עמו ילד אשכנזי מצטיין בתמורה לקבלתו לישיבה הבינונית".

"כמעט כל ח"כ, ראש עיר, איש ציבור, גבאי של גדול בישראל, חבר בכיר בקופת הצדקה הארצית, מנהל מוסד נחשב, נדרש לסוגיה זו בימות הקיץ עבור אי מי ממכריו שמתחנן על נפשו ונפש ילדו. לא ילד שבבניק, לק מקולקל, חלילה. ילד ספרדי!".

"בישיבות הגדולות המצב חמו שבעתיים. שם כבר לא עוזרות פרוטקציות. מנהלי הישיבה כבר לא נשמעים לטלפונים הבהולים מבתיהם של גדולי ישראל. הרשמים הם המלכים האמתיים, ובחורי הישיבה הספרדיים מטובי הישיבות האשכנזיות בסך הכל חיילים זוטרים על לוח השחמט האכזר שלהם. לא די להם בהשפלה שעברו עם כניסתם מהחיידר לישיבה, שכן כעת מתברר שסאגת הבזיונות רק התחילה".

הרב קליגר מאשים, כי מול כל המסחרה הזאת יש רק דבר אחד שפועל באמת. כ ס ף ! ! ! והרבה כסף ! ! !

"התעשייה הזו גוזלת את פיתם של האברכים בני התורה הספרדיים, והרשמים אטומי הלב והגזעניים לא מוכנים לבחון את הבחור אינדיבידואלית. וכך בישיבות הליטאיות הנחשבות ביותר מתגלגלת לה ה'מסחרה' הזו פר ראש. רש ספרדי מצוין עולה 15.000 שקלים, ראש בינוני ומטה יכול להיסחר גם ב 10.000 דולר. מקרים כאלו הם לא בשוליים. הם חלק בלתי נפרד מהתעשייה הגזענית השנתית הזו".

"אגב התופעה קיימת גם בישיבות החסידיות, כשהנסחרים הם לרוב בחורים חסידי ברסלב מבתים ספרדיים".

"אפשר לפטור את אותם בני תורה עם הקלישאה השחוקה, זו בעיה שלכם, אתם בוחרים בהשפלות הללו, תתמודדו ותפסיקו לחזר אחרי מי שזקוקים לכם רק בבחירות". "אלא שמאידך, מדובר באברכים בני דור שני שכבר גדלו וינקו מאותן ישיבות וחוץ משם המשפחה שמסגיר את זהותם, נטועים לחלוטין במגזר הליטאי או החסידיץ לאן הם ישלחו את ילדיהם? ל'סוכת דוד'? ל'יקירי ירושלים'? ל'בני ציון'? הם חברונער'ס ומירער'ס מתפללי 'בני הישיבות' וכו'".

"הזגיע הזמן אחת ולתמיד למגר את התופעה הנבזית הזו ולחשוף את אותם רשמים על שמותיהם ותעריף 'דמי הגולגולת' שלהם, שלפחות יתביישו לבוא בציבור".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.