נוסע לאומן? נסה להסתגל ליחס המזלזל בשדה התעופה

תחקיר המבשר
ג' אלול ה'תשע"ט 03/09/19
מדי שנה פוקדים את אומן עשרות אלפי מתפללים מכל רחבי העולם, רבים מתוכם מישראל. כמות הכסף שהם מזרימים לקופת המדינה מהנסיעות לאוקראינה היא עצומה. אף אחד הרי לא נוסע בחינם. מאידך, כשמדובר ביעד רוחני, המבקשים לנסוע לאומן לציונו של רבינו זיע"א אינם מסתכלים על מה שקורה בארנק
צילום: רש"ת
צילום: רש"ת

מדי שנה פוקדים את אומן עשרות אלפי מתפללים מכל רחבי העולם, רבים מתוכם מישראל. כמות הכסף שהם מזרימים לקופת המדינה מהנסיעות לאוקראינה היא עצומה. אף אחד הרי לא נוסע בחינם. מאידך, כשמדובר ביעד רוחני, המבקשים לנסוע לאומן לציונו של רבינו זיע"א אינם מסתכלים על מה שקורה בארנק. כך שהיקף המיסים הנגבה לטובת המדינה הוא אדיר.

הציפיה היתה שהיחס לנוסעים לאומן יהיה בהתאם. אולם בפועל מה שקורה הוא בגדר בלתי ייאמן. מעבר לסיפור עמו פתחנו את הכתבה אודות החזקת חסידי ברסלב כ'שפני נסיון' לפיילוט שהושק ב־2014 לטרמינל 1, זוכים חסידי ברסלב ליחס מזעזע על ידי רבים מהגורמים הרלוונטיים בכל הדרגים.
 
"באופן כללי היחס שאנו מקבלים כסוכני נסיעות המזרימים לקופת המדינה מיסים ולקופתה של הרשות באמצעות מאות אלפי הנוסעים לאומן שבאוקראינה במרוצת השנים – הוא לא פחות ממזעזע",  מספר סוכן הנסיעות.
 
"לאורך כל הנסיונות שלנו – באמצעות חברות התעופה – להסביר לרשות שדות התעופה כי אין לנו דרך אחרת לצאת מהארץ – אנחנו זוכים ליחס אטום ומזלזל. אומרים לנו 'לכו לשדה התעופה רימון כי לא תקבלו עוד אישורים'. זו ההודעה שהוגשה לכלל סוכני הנסיעות לאחרונה. אף אחד לא באמת מחפש לעזור. התחושה המוענקת מצידם היא של מישהו שמחפש לקבל צדקה ולא של מישהו שרוצה להגיש שירות לכלל האזרחים ולאור העובדה שהוא מחזיק במונופול על שער היציאה מהארץ תוך כדי שהוא עשה עלי ערימות של כסף".
 
אחת הדוגמאות המבטאות את היקף הזלזול היא 'נוהל המזוודות' השערורייתי. "ב־2015 הוחלט ברשות שדות התעופה לא לאפשר לנוסעים לאומן ליטול יותר ממזוודה אחת לנוסע. בהמשך החליטו שלא לאפשר העלאה של 'מזוודות רוסיות' בטענה כי הן 'תוקעות המסוע'. בשעתו העברנו את ההנחיה לכלל סוכני הנסיעות ואכן רובם של הנוסעים הצטיידו עם מזוודות רגילות. 

אני לתומי חשבתי כי מדובר בהנחיה גורפת שיצאה לכלל הנוסעים היוצאים מהארץ לכל יעד בעולם. לתדהמתי, כשהגעתי לשדה התעופה באותה תקופה, גיליתי נוסעים הממריאים לניו יורק וליעדים רבים בעולם המצוידים במזוודות רוסיות באין פוצה פה ומצפצף.  "ומה חשבתם שקרה? המזוודות מועלות על המסוע, עושות את כל הדרך עד לבטן המטוס עד לסיום הטיסה והכל בסדר. כך אז, כך עד עצם היום הזה. התברר כי ישנן שתי הנחיות – אחת לנוסעים לאומן ואחת לכלל ציבור הטסים מישראל החוצה. הטסים לאומן אינם מורשים ליטול מזוודות רוסיות בעוד כלל הנוסעים מורשים ליהנות מהפריבילגיה הזו.

"נוסעים המגיעים לשדה אינם מבינים מהיכן האפליה הזו. מדוע עמיתיהם הטסים לניו יורק יכולים להצטייד במזוודה רוסית ואילו הם אינם מורשים לעשות זאת. אנשים משלמים אולם לאחד יש יותר פריבילגיות על פני השני. אני זוכר שהיה פעם נוסע שתפר תיק מיוחד לקראת הטיסה. למה? ככה. אולם בשדה זיהו שלא מדובר במזוודה סטנדרטית שרכש בחנות מזוודות ולא אפשרו את העלאתה. למה? כי מדובר בנוסע לאומן שאינו מורשה להעלות מזוודות רוסיות ושאר מזוודות שאינן מוגדרות אצלם כמזוודות רגילות. 

"הגיע הזמן להפסיק את האפליה הזו. הגיע הזמן שיכירו בנוסעים לאומן כנוסעים שווים בן שווים.  אנחנו משלמים מיסים כמו כולם ומגיע לנו שירות כמו כולם. אדגיש ואומר שאיני בא להכליל את כלל המעורבים הרלוונטיים במתן השירות לטסים לאומן. יש ביניהם גם אנשים מיוחדים שעושים הכל כדי לסייע, אולם אני מדבר על רוח המפקד שמחלחלת לאורך כל הדרגים ששיאה בא לידי ביטוי השנה בסירוב המוחלט למנוע ביטולן של טיסות לאחר שהכרטיסים נרכשו. 

אחוז כל כך גבוה מבין היוצאים מהארץ בשנה הם חרדים. רש"ת צריכה להיות יותר קשובה למגזר הזה. אני מקווה שהדברים שנאמרו כאן לא יפלו על אוזניים ערלות והמדיניות בקרב כלל הגורמים הרלוונטיים כלפי הנוסעים לאומן ישתנה לטובה".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.