העסק שלך מה הוא עושה? • מאמר דעה

שלום חן
ט"ו תמוז ה'תשע"ט 18/07/19
פלא פלאות, אנחנו מסתובבים בעולם משוגעים ממש. חיים בדמיונות אין סופיים, אדם מסתכל על השני ובטוח שהנה אני יותר טוב ממנו, תראה, הוא לבוש כך וכך, נוהג כך וכך, פועל כך וכך, ואני הרי לא עושה כלום ממה שהוא עושה. וככה אדם חי בדמיונות שאין להם שום התחלה ושחר כלל • מאמר דעה מאת שלום חן
צילום: סבסטיאן אונרו
צילום: סבסטיאן אונרו

פעם קודמת שוחחנו יחד בס"ד מה רבינו מלמד אותנו, שלא להסתכל כלל על מעשים של השני, וגם אם ראינו, חלילה וחס לדבר על זה ולקטרג על זה, כי מי שעושה ככה אז הקב"ה שונא אותו ומואס בו בתכלית השנאה והמיאוס, כלשונו המופלאה של רבי נתן בלקוטי תפילות.

הבה נמשיך קצת לראות עד כמה אנחנו חייבים לשנות את כל הלך החיים המורגל בעולם בזה.

המגיד הקדוש מקאז'ניץ מגדולי ואבות החסידות, אומר בספרו הנודע עבודת ישראל, ובספרו הנוסף אבות ישראל על פרקי אבות, שאדם לא יכול בכלל לתת ציון ודעה על מעשים של השני.

ומסביר שם שגם אם רואים שהשני עושה גרוע מאד, אין לנו יכולת לדון ולתת ציון עליו, כי אין אנחנו יכולים לדעת באיזה מזל הוא נולד שהמזל הזה גרם לו את הרוע הזה, ואם אנחנו היינו נולדים באותו מזל יתכן שהיינו הרבה יותר גרועים!

ומוסיף המגיד מקאז'ניץ יותר מכך, יתכן שגם עכשיו כמו שאתה רואה אותו עם מעשיו הגרועים ואת עצמך בלי המעשים גרועים ועם הרבה מעשים טובים, יתכן שהוא הרבה יותר מעולה ממך! כי לפי המזל והסיבה שמושך אותו למעשים הרעים, יתכן שהוא עוד במדרגה הרבה יותר טובה ממך לפי הסיבות שלו!

פלא פלאות, אנחנו מסתובבים בעולם משוגעים ממש. חיים בדמיונות אין סופיים, אדם מסתכל על השני ובטוח שהנה אני יותר טוב ממנו, תראה, הוא לבוש כך וכך, נוהג כך וכך, פועל כך וכך, ואני הרי לא עושה כלום ממה שהוא עושה. וככה אדם חי בדמיונות שאין להם שום התחלה ושחר כלל.

ועוד אומר המגיד מקאז'ניץ דבר מדהים בזה, שיתכן שיש אדם שהוא לא בן תורה כלל! וכמו רוב ההמון עם הפשוטים, ובאמת הוא במדרגה גבוהה שהוא לא ירקב בקבר! למה, כי לבו שלם עם הקב"ה!

העולם מאד מאד לא מחנך ככה, העולם מאד הרגיל ומרגיל אותנו ברשעות נוראה להסתכל על השני, להסתכל על מעשים שלו, לתת ציונים על מעשיו, להביע דעה עליו ועל מעשיו, לפשפש במעשיו, לדבר עליו, לטחון אותו. והצדיקים מלמדים אותנו שלא רק שזה גישה בזויה מאד של טעות חמורה, אלא שגם אם היית רוצה להיות כזה טיפש, אתה לא יכול פשוט... כי אתה לא יודע בכלל מה אתה רואה לפניך.

להבין יותר את המוגחך וטפשי שברשעות הזו להסתכל ולתת ציון על מעשה של השני, עד כמה אדם טיפש כשהוא עושה את זה. אדם רואה ביום כפור יהודי את חבר שלו יושב ואוכל חזיר! גם אוכל ביום כפור, וגם אוכל חזיר! חזיר ביום כיפור!! הוא נדלק, נבעת, מתחיל להתפרע ולצעוק צרחות נוראות...

אוי כמה הוא טיפש מטופש הצועק "הצדיק" הזה... למה? כי אתה בכלל לא יודע מה ראית, אתה פוזל, אתה לא רואה טוב בכלל. אולי מה שהוא עושה זה מוכרח על פי הוראת הרופא לפיקוח נפש והוא מוכרח לעשות זאת על פי התורה...? הא? לא חשבת על זה? אז מה חסר לך כאן, שאתה בכלל לא ראית טוב, אתה לא מבין בכלל מה ראית...

זה לא "דוגמא" ולא "משל" אלא דברים שבכל יום, לא רק ביום כיפור. נשמע ונציית לצדיקים, נפנים את דברי המגיד מקאז'ניץ הקדוש. ואז נתחיל לחיות בס"ד חיים טובים, חיים אמיתיים, לא חיי דמיונות והזיות מעוותים.

זה הזמן, אף שזה א' ב' של יהודי, אך כעת בזמן בין המצרים, אם בזה לא טיפלנו, אז סתם התלוצצנו מכל הימים הללו, עשינו מעשה קוף של אבילות המחוייבת על פי הלכה, אבל כמו קוף שעושה אחרי בן אדם ולא יודע בכלל מה עושה. אם אנחנו רוצים באמת לטפל בשורש הימים הללו, אנחנו צריכים להפוך לעצמנו את כל המערכת הזו של ההסתכלות על הזולת, על כל
המשתמע מכל מה שדברנו יחד השבוע ופעם קודמת. ונזכור, העולם מחנך בחוזקה ההיפך הגמור! נשים לב לברוח ממנו ולהתפלל על כך הרבה!

נסיים בזה בדבר נפלא מהרבי מלובביץ ז"ל, שמסביר מה ההבדל בין חם בנו של נח שראה קלונו של אביו, לבין שם ויפת אחיו, מסביר הרבי דבר חכם ביותר, חם ראה מה שראה, הוא לא תיקן, לא ניסה לתקן, לא ניסה לכסות את אביו, ולא רק זה אלא ההיפך הגמור, רץ החוצה בהתלהבות וסיפר לכולם את החסרון והאי נעימות של אבא...

ומה שם ויפת עשו? בדיוק הפוך, אבל לגמרי הפוך, הם באו ותיקנו את המעוות, כיסו את אבא, אבל לא דיברו על זה, לא טחנו את זה, ואפילו לא הסתכלו על זה!! צריך לתקן ולעזור, עושים זאת, אבל לא מסתכלים ולא מדברים ולא חושבים על החסרון והגנות של השני. דבר חכמה מפליא מאד. הבה נבדוק ונזהר מהעולם שמוביל להיות כמו חם המרושע, ואנחנו בס"ד נתפלל על כך ונהיה כמו שם ויפת. בהצלחה לכולנו.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.