מדוע אוקראינה לא תעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים?

י"ט אב ה'תשע"ט 20/08/19
בצל הביקור המוצלח של ראש הממשלה באוקראינה וההכרזה על הרחבת שיתוף הפעולה ופתיחת משרדים בירושלים, נשאלת השאלה מדוע אוקראינה לא השכילה להכריז על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, צעד משמעותי מבחינת ישראל הפועלת לקידומה בקרב מדינות נוספות

בצל ההכרזות המשותפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי על הרחבת והעמקת שיתופי הפעולה הבילטריאליים בין המדינות, הסדרת מעברי הגבול ופתיחת משרדים 'לשיתוף פעולה' בירושלים, רבים הביעו פליאה ותוהים אחר כישלונו של ראש הממשלה נתניהו ומשרד החוץ, על שלא הצליחו להוציא מהמדינה הידידותית הוותיקה הכרזה על מינימום העברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

אלא שבעוד על פניו הדבר נראה כצעד מתבקש וכמובן מאליו, הרי שבפועל העסק סבוך ומורכב בהרבה.

בפרלמנט האוקראיני קיים רוב פוטנציאלי שיתמוך בהצבעה להעברת שגרירות אוקראינה מתל אביב לירושלים. אלא שאוקראינה המדינה הגדולה אך זו אשר חיה תחת איום מתמיד משכנתה מוסקבה וזקוקה לגיבוי בינלאומי במלחמה הקרה שהיא מנהלת אל מול יריבתה משכבר הימים, מנסה מזה שנים אחדות להתקבל כחברה מן המנין במדינות "האיחוד האירופי". הצטרפותה של אוקראינה לאיחוד המדינות, תעניק לה את מטריית ההגנה הבינלאומית שהיא כה זקוקה לה, אל מול התגרויותיו החוזרים ונשנים והפרובוקטיביים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

האיחוד האירופי הוא התאגדות של 28 מדינות באירופה, בעלת מאפיינים של מדינת-על אחת, כגון פרלמנט, חוקים, כלכלה משותפת, מטבע אחיד בחלק מן המדינות החברות באיחוד וסממני ריבונות נוספים. האיחוד האירופי יצר שוק אחד ללא גבולות פנימיים וככל שהדבר נוגע ליחסי החוץ, הרי שהאיחוד מציג אינטרסים משותפים וסטנדרטים בינלאומיים שכלל המדינות החברות בארגון מחויבות להן. 

ככל שדעתו העוינת של "האיחוד האירופי" בסכסוך הישראלי פלסטיני ידועה ומוכרת הרי שאחד מהנחיות הארגון משליך גם לגבי הריבונות הישראלית המוגבלת לטעמה בירושלים כביכול הכבושה. עמדה זו אוסרת על המדינות החברות בארגון להפעיל את השגרירות שלהן מירושלים. 

תהליך ההצטרפות לאחיוד האירופי הינו תהליך ארוך ומייגע הנמשך שנים. רק לדוגמה נציין כי רק כיום מספר המדינות שמועמדותן להצטרפות לאיחוד האירופי אושרה עומדת על 5. מדובר במדינות טורקיה,מקדוניה, מונטנגרו, בוסניה ואלבניה.  אוקראינה לעומת זאת שהגישה את בקשת ההצטרפות שלה לארגון בשנת 2013, סטטוס הבקשה שלה נתון כרגע תחת הסיווג "מועמדות מיועדת לאישור".

אי לכך ובהתאם לזאת, אוקראינה הזקוקה לתמיכה הכספית הנדיבה זהיא זוכה לה עד כה מהאיחוד והתמיכה והגיבוי הבינלאומיים להם היא זוכה ממדינות אלו, אינם מאפשרים לה לפי שעה לנקוט בצעד העברת השגרירות שעלול לסתום את הגולל על המאמצים רבי השנים לזכות להצטרף לאיחוד האירופי.

עם זאת כאמור, בכוונתה לסעף את מערכת הקשרים שלה עם ישראל ולפתוח 'נציגות' בירושלים בדומה לצ'כיה ואוסטרליה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.