למה אני צריך צדיק? מה אני לא טוב? • מאמר דעה

שלום חן
כ"ד אייר ה'תשע"ט 29/05/19
ביטול כל רגש ושכל עצמי מול הצדיק, הוא לא דבר שבא בקלות. ועל אחת כמה וכמה שהעולם לא מסייע בזאת לאדם. האדם מלא קושיות ותמיהות על הצדיק, חוץ ממה שלפני הקושיות הוא בכלל לא מבין מה אני צריך את הצדיק, מה אני לא טוב...? • מאמר דעה מאת שלום חן

אנחנו עומדים בין ל"ג בעומר לחג השבועות מתן תורה. מה המסר שאנחנו מפיקים ולוקחים לעצמינו לחיים משתי הזמנים המופלאים הללו? ובכן המסר משתיהם הוא אחד – הכרח ההתבטלות לצדיק.
בל"ג בעומר ראינו את זה אצל רשב"י שאמר יכולני לפטור את העולם כולו מן הדין, ורבו המעשיות הנוראות ברחבי הזוהר הקדוש על מצבים קשים ביותר לעם ישראל שרשב"י עמד פרץ ואמר שהוא מציל את העולם ממה שראוי לבוא עליו ח"ו.

וכן כשעמדו חכמי ישראל בכרם ביבנה וחששו מהמצב שהם ראו שעתידה תורה שתשתכח מישראל, עמד רשב"י והבטיח כי בכוחו ועל ידו לא תשכח מפי זרעו.

הוי אומר שהן מצד המצב הרוחני של עם ישראל עד היום שהוא עדיין קיים ושורד עם התורה ומצוות, והן מצד המצב הגשמי שהעולם לא נחרב, הכל הוא על ידי ובכח הצדיק הגדול שעומד בפרץ.
וביתר שאת אנחנו מקבלים זאת במתן תורה, כמו ששואל התפארת שלמה מרדאמסק איך יתכן שמשה רבינו דוחה את מתן תורה בעוד יום? היום הגדול של מתן תורה שאליו נכספת כל הבריאה כולה והוא מטרת כל הבריאה כולה, בא משה רבינו ודוחה את היום הזה בעוד יום? על מה ולמה נעשה כדבר הזה?

ומסביר התפארת שלמה שמשה בא ללמדינו שבלי הצדיק – גם תורה אין לנו! וזה מה שהוא לימד בזה שהוא – הצדיק – דחה את מתן תורה בעוד יום, ללמדינו שבלי הצדיק אין ולא כלום, ואין מתן תורה בלי האמונה וההתבטלות לצדיק שהוא יחליט מתי יהיה מתן תורה!

ואשר על כן מסביר רבי נתן בלקוטי הלכות, הרי לכאורה קרח צדק בטענה שלו שטען שכל עם ישראל הרי היה במתן תורה וכל עם ישראל שמע את הקב"ה אומר אנכי ה' אלקיך, כל העדה עולם קדושים ובתוכם ה' ומדוע תתנשאו על קהל ה', היכן היתה הטעות של קרח? מה לא היה נכון בטענה שלו?

אומר רבי נתן, הוא טעה בזה שהוא לא ידע שנכון שכולם קדושים ובתוכם ה', אבל זה עצמו שכולם קדושים ובתוכם ה' – זה רק על ידי ובזכות הצדיק!

ונשים לב טוב! זה לא דבר של מה בכך לחיות כך, הביטול לצדיק דורש מאתנו ביטול כל הגאוה והישות, אלא לזרוק את השכל לגמרי. וזו עבודה לא פשוטה, הרי אדם מלא ישוב ואנוכיות, ובשביל להיות בהכרה שהוא כלום והוא מבוטל לצדיק, זה לא כל כך פשוט מאליו לאדם השיטחי העולמי.

מה קולעת היא האימרה הנודעת של אחד מגדולי החסידות ששאלו אותו איך ומדוע המחובר לטהור טהור אפילו שהוא עצמו אינו טהור? מה ההגיון בזה, הרי הטהור עבד ויגע הרבה אז מובן שהוא טהור, אבל זה שהוא מלוכלך ורק מחובר לטהור מדוע יהיה טהור? והשיב אותו גדול – שיותר קשה להיות מחובר לטהור מאשר טהור!

ביטול כל רגש ושכל עצמי מול הצדיק, הוא לא דבר שבא בקלות. ועל אחת כמה וכמה שהעולם לא מסייע בזאת לאדם. האדם מלא קושיות ותמיהות על הצדיק, חוץ ממה שלפני הקושיות הוא בכלל לא מבין מה אני צריך את הצדיק, מה אני לא טוב...?

ויסוד זה של אמונת הצדיק הוא יסוד מוסד בכל היהדות, ואיך מגדיר התפארת שלמה מראדמוסק באופן חד, שבלי זה האדם הוא בכלל לא יהודי!

ומכיון שכך כמה פשוט שעיקר חיצי הסטרא אחרא יהיו מופנים למלחמה בזאת, שהאדם לא יהיה מבוטל לצדיק ולא יאמין בצדיק, כיון שזה הרי היסוד העיקר של הכל, ומזה מתחיל הכל.

ואם רצינו לראות עד כמה המלחמה בזה היא עצומה וגדולה, נאזין למשפט המרטיט של רבי נתן בלקוטי הלכות (תפילת מנחה סוף הלכה ז') שאומר "בכל דור ודור עיקר המלחמה והנסיון של האדם, וגדולה מכל מיני מלחמות שיש לאדם בעולם הזה – הוא בענין התקרבות לצדיק"!

אנחנו מכירים הרבה מלחמות ונסיונות בעולם הזה, ומתוך כל הנסיונות והמלחמות אומר לנו רבי נתן שעיקר המלחמה והנסיון הכי גדול הוא הענין הזה של ההתקרבות לצדיק.

נפנים לעצמינו את המסר הזה, כעת הזמן גרמא שאנו עומדים לפני מתן תורה, ומה גם כעת שאנחנו בשבוע של ספירת היסוד שהיא הצדיק יסוד עולם, נבקש הרבה בשפה פשוטה היוצאת מהלב, במטה, תחת לשמיכה, ובכל זמן אחר – נבקש מה' יתברך שיזכה אותנו לאמונת חכמים חזקה, שיזכה אותנו לעמוד ולהצליח בנסיון הגדול והמלחמה הגדולה מכל המלחמות שהיא – להתקרב לצדיק. והשם יתברך אבא רחמן בודאי שומע כל בקשה ותחינה, ויזכינו לכך בשפע רב.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.