התקשורת באוקראינה מדווחת: הנשיא נזף בראש עיריית אומן

איבן סרג'יינקו
כ"ז אב ה'תשע"ט 28/08/19
אתר האינטרנט bagnet מדווח כי נשיא אוקראינה זלנסקי נזף בראש עיריית אומן אלכסנדר סרבי החוסם את בניית מתחם ההנצחה היהודי בעיר, ונראה כי לשכת הנשיא החליטה לטפל ברצינות בסוגיית העיר אומן

אתר האינטרנט bagnet מדווח כי נשיא אוקראינה זלנסקי נזף בראש עיריית אומן אלכסנדר סרבי החוסם את בניית מתחם ההנצחה היהודי בעיר, ונראה כי לשכת הנשיא החליטה לטפל ברצינות בסוגיית העיר אומן.

חודש לפני ראש השנה היהודי (ראש השנה), כשעשרות אלפי חסידים מגיעים לאומן לקברו של הצדיק רבי נחמן, הקהילה היהודית בעיר נלחמת במשך למעלה מעשר שנים על הזכות להקים מתחם זיכרון יהודי באומן אחד המרכזים הרוחניים היהודיים הגדולים באוקראינה. כמו כן היא מתכננת להקים בית כנסת עם קיבולת של 30,000 איש, בסמוך לקברו של רבי נחמן.

עם זאת, בגלל מעשיהם של שלטונות אומן, הבנייה מעולם לא החלה: גורמים במועצת העיר החלו לדרוש שוחד מהקהילה היהודית, ולאחר שלא קיבלו כסף הם החלו לשנות את ייעוד חלקת האדמה בה היו אמורים לבנות את המתחם.

מייסד וראש לשכת המסחר היהודית האורתודוכסית בניו יורק, דובי הוניק, פנה לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כדי לפייס פקידים מושחתים מקומיים. "הם דורשים 300 אלף דולר בכיסם. יש לנו את כל המסמכים, אבל הם רוצים לשנות את הייעוד ולתת את הקרקע לפארק אם הם לא יקבלו את הדולרים האלה ", אמר.

במהלך פגישה עם שר הקליטה הישראלי זאב אלקין התלוננו דובי הוניג ונציגים אחרים של קהילת החסידים על שחיתויות בעיר אומן ועל האופן בו הם חוסמים את היתר הבנייה.

כתוצאה מכך הצליח הוניק לפגוש את זלנסקי במהלך ביקורו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו באוקראינה. "הנשיא אמר שהוא יטפל באופן אישי בעניין הזה", אמר נציג הקהילה היהודית.

ראוי לזכור כי מוקדם יותר, במהלך פגישה בדניפרו עם שר הפנים, אריה דרעי, ציין זלנסקי את החשיבות של שיפור דרמטי במצב באומן, כאחד המרכזים התיירותיים והרוחניים באוקראינה. "אני רוצה להפוך את אומן לירושלים הן מבחינת התשתית והן מבחינת הפיתוח", אמר למשלחת הישראלית.

נשיא אוקראינה שלח בשבוע שעבר משלחת מיוחדת לאומן. את הקבוצה הוביל עוזרו לנשיאות אנדריי ירמק, האחראי על עניינים בינלאומיים בצוות זלנסקי. ירמק קרא בדחיפות לראש עיריית אומן, אלכסנדר סרביוס, לישיבה סגורה, במהלכה נזף בו בפני רבים מהנוכחים הנוכחים.

לאחר הסיור באומן הודיע ​​ארמק לדובי הוניג כי הנשיא מקים באומן קבוצת עבודה מיוחדת נגד השחיתות, וממשל זלנסקי רצה להפגין יעילות ולבנות קשרים עם יהודי ארה"ב. דובי הוניג, הזמין את היועץ זלנסקי להיפגש עם הקהילה היהודית בארה"ב

בימים הקרובים צוות הנשיא יתחיל לעבוד באומן. מלבד המצב עם השחיתות, תעבוד גם תוכנית לשיפור התשתיות של העיר, שתכלול כבישים חדשים, הקמת בית חולים מודרני, הקמת תשתיות תיירותיות וכן פיתוח עסק המלונות.

מקלות בגלגלים עשוי בהחלט לשים ראש העיר של אומן, עם זאת, במקרה של בחירות מקומיות מוקדמות, קיימת סבירות גבוהה שראש העיר הנוכחי יעוף מתפקידו.

פי שהראה השערוריה האחרונה סביב הקמת מתחם הזיכרון, לא רק נציגי הקהילה היהודית, אלא גם תושבים מקומיים, שנמאס להם באופן ברור מהמצב בעיר, כבר מדברים על שחיתות באומן

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.