הַנַדְנֵד היציב ● מאמר דעה

שלום חן
י"ג ניסן ה'תשע"ט 18/04/19
"אין אחד מאתנו שיכול להעיד על יציבות בלי עליות ומורדות בלי אכזבות ונפילות תמידיות ממש. מי שיכול להעיד על עצמו על יציבות בלי מורדות ושוב אכזבות ושוב התחלות ושוב נסיונות, אם יש אחד כזה – שיצביע, שירים אצבע גבוה גבוה – אני רוצה לראות את האצבע שלו!" ● שלום חן במאמר דעה

הַנַדְנֵד היציב

כותרת מוזרה? קצת. אם נדנד אז זה לא יציב, ואם יציב אז לא נדנד.

אבל כנראה שאם שאלנו את זה אז שכחנו לרגע מעצמינו בעצמינו. כי כולנו ככה...

אין אחד מאתנו שיכול להעיד על יציבות בלי עליות ומורדות בלי אכזבות ונפילות תמידיות ממש.

מי שיכול להעיד על עצמו על יציבות בלי מורדות ושוב אכזבות ושוב התחלות ושוב נסיונות, אם יש אחד כזה – שיצביע, שירים אצבע גבוה גבוה – אני רוצה לראות את האצבע שלו!

נשכח מזה! חד וחלק! אין דבר כזה יציבות בלי נדנד! יהודי – חייב לעבור עליו אכזבות, ושוב התחלות מחדש, ושוב נסיונות, ושוב הצלחות, ושוב בומבות וירידות ממה שכבר הצליח. זו צורתו הבריאה ויותר נכון – היחידה – של יהודי!

המגיד הגדול מקאז'ניץ ז"ל מענקי הרוח בתולדות החסידות כתב בספרו 'יקר מפז' (בהפטרת פרשת חיי שרה): "למי שהקב"ה שונא ח"ו 'חושך שבטו שונא בנו', הקדוש ברוך הוא אינו שולח להם שום עצבות או נסיון".

פלא פלאות! מי שלא עובר עליו אז הפירוש שהקב"ה "שונא" אותו!

והנתיבות שלום מסלונים ז"ל (פרשת כי תשא דף רמ"ז) מביא התבטאות פלאית: "אמר אחד מצדיקי אמת שאם רואה יהודי שלומד טוב ומתפלל טוב והכל הולך לו למישרים – אינו מקנא בו כלל וכלל".

וכמה חד וקולע המשפט בספר הנפלא "אבקש" שכותב כך: "אדם שאין בו שום דופי - זה עצמו החסרון. סימן שזה מהסטרא אחרא. אם אדם עולה עליות בלי שום דופי - זה לא מהקדושה. אדם צריך להיות רצוא ושוב".

בליל הסדר כולנו נקרא בעזרת ה' בהגדה על ארבע בנים, שאחד מהם שהוא לא כל כך המוצלח מביניהם, הוא שואל "מה העבודה הזאת לכם" ואומרים לו "אילו היה שם לא היה נגאל".

מה קרה? מה הוא שואל ומה משיבים לו? אומר הרב הקדוש מקוברין ז"ל, הבן הזה הוא עובד את ה', אבל יש לו כל הזמן כשלונות מהיצר הרע שבוער בו וכל פעם הוא נופל מחדש, והוא שואל איך אפשר לעבוד את ה' ככה?

ועונים לו – הרי גם אנחנו במצרים היינו שקועים בארבעים ותשע שערי טומאה, כמעט הגענו לשער החמישים והסופי בטומאה! ועם כל זה לא התייאשנו, לא הרמנו ידים, ואתה לפי דבריך לא היית נגאל בגלל הייאוש והרמת הידים!

נפנים את המידע הנפלא הזה שלימדו אותנו הצדיקים הנ"ל, לא היה ולא יהיה – מי שהולך לו חלק ומתגלש לו ולא עובר עליו ולא נופל ולא מתאכזב ולא חוטף בומבות מהצד הרע שמפיל אותו כל הזמן מחדש וכל פעם מרסק אותו ממה שהתחיל להשתפר!

רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב סיפר על עצמו כמו שמספר רבי נתן בשבחי הר"ן ושאר ספריו, עבר על רבינו אלפי ורבבות עליות וירידות, ורבבות פעמים התחיל מחדש כל פעם מחדש!

לא היה ולא יהיה! נשכח מזה! אין כזו מציאות במסלול העבודת השם יתברך של יציבות בלי נדנד!

אז הסכמתם איתי על הכותרת "הנדנד היציב", זה עצמו היציבות – הנדנד הזה שאנחנו בו – זה עצמו היציבות היחידה! אין יציבות אחרת! לא היה ולא יהיה!

ועד כמה זה חד ובלתי ניתן לשינוי נבין מהביטויים שאמרו הצדיקים כנ"ל, שבלי זה – זה סטרא אחרא ואנחנו לא מקנאים בו כלל! וה' יתברך לא אוהב אותו בכלל – כהגדרת המגיד מקאז'ניץ!

אחים חברים אהובים – מרגישים את הנדנד? חווים את הבומבות? אשרינו! אנחנו בתלם!

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.