אוקראינה: האנדרטה לנרצחים הי"ד חוללה על רקע אנטישמי

המבשר
י"ט אלול ה'תשע"ט 19/09/19
בעיירה גולובניבסק שבמרכז אוקראינה חיללו אלמונים אנדרטה ליהודים שנרצחו במהלך השואה הנוראה הי"ד. יפים מרמר, עיתונאי יהודי מקומי, סיפר על האירוע. "מעולם זה לא קרה כאן ועכשיו האנטישמיות הגיעה גם לפתח הבית שלנו"

בעיירה גולובניבסק שבמרכז אוקראינה חיללו אלמונים אנדרטה ליהודים שנרצחו במהלך השואה הנוראה הי"ד. יפים מרמר, עיתונאי יהודי מקומי, סיפר על האירוע. "מעולם זה לא קרה כאן ועכשיו האנטישמיות הגיעה גם לפתח הבית שלנו".

"מדובר באנדרטה שתוכננה ומומנה על ידי אנשים מרכזיים באוקראינה וצאצאים רבים של יהודים שנרצחו כאן רואים בה ערך רב. קשה להאמין שבן אנוש יכול לחלל כך מצבות, לנסות לה־
כחיש מעשי רצח כה מזוויעים", הוסיף מרמר. לדבריו, "יש מספר קברי אחים של יהודים באוקראינה. כל כך הרבה יהודים שנשחטו. הונליזם לא ינצח".

המשטרה המקומית חוקרת את האירוע אך טרם עצרה חשודים במעשה.

בתחילת השבוע דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס כי חוקרי משטרת אוקראינה פתחו במהלך השנה האחרונה ב־11 חקירות חשד לעבירות הקשורות לאנטישמיות אלימה.

נשיא הקונפדרציה היהודית של אוקראינה (קי"א) בוריס לוז'קין סיפר כי "ביוני, התקיימה פגישה בין נציגי הקי"א לבין שר הפנים ארסן אבקוב כדי לדון בסוגיית האנטישמיות באוקראינה ולפתח את אמצעי המאבק נגדה".

הוא ציין כי העבירה החמורה ביותר שנחקרה במשטרה עוסקת באנטישמי שהשליך אבנים לעבר בית כנסת. האירוע התרחש לפני כחודשיים, בעיר קריבייריך, גבר בן 33 יידה אבנים לעבר בנין בית הכנסת המקומי תוך שהוא צועק קללות נגד יהודים וגורם נזק למבנה. הוא נעצר.

לוז'קין סיפר עוד כי באותו חודש ממשתושבי העיר צ'רניהיב מצאו בתיבות הדואר שלהם עלונים ובהם הסתה קשה לאנטישמיות. נכתב בהם שיש "לשחרר את אוקראינה מהשלטון היהודי".

שתיים מתוך 11 החקירות שניהלה המשטרה המקומית נסגרו בגין חוסר ראיות

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.